2008. április 28., hétfő
Balzsamecetes rukkola
De akkor a rend kedvéért!
Hozzávalók:
Rukkola
1 fej lilahagyma
1 csomag feta sajt
2 ek balzsamecet
2 ek olívaolaj
7 ek víz
Cukor
Só
Bors
A száraz dolgokat összevágtam. Majd a fűszereket és a folyós cuccokat egy kis üvegben összeráztam. Összerázni jó, sokkal jobb mint keverni. Részben, mert eszedbe jut James Bond, részben, mert funkcionálisan tombolhatsz a konyhádban. Mondjuk erre a számra.
Rokfortos csirke
Hozzávalók:
Csirkemell (1,2 kg- ha sokan jönnek és még a következő napokban ezt szeretnéd vinni a munkahelyedre ebédre)
15 dkg rokfort
1,5 dl tejszín
3 ek tejföl
1 vöröshagyma
Bazsalikom
Só, bors
A hagymát mini darabokra vágom, majd olajon megpirítom, belerakom a kis darabokra vágott husit és kifehérítem, kissé meg is pirítottam. Utána felöntöttem kb 3 dl vízzel és a fűszerekkel és puhára főztem. Amikor megpuhult, elforraltam a felesleges levet, majd beleolvasztottam a sajtot. Hozzákevertem a tejszínt, a tejfölt és a bazsalikomot, főztem még kb 3 percig és kész is volt.
Parmezános burgonyaleves
3 krumpli
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
8 dl tej
8 dl húsleves
10 dkg parmezán sajt
10 dkg fenyőmag
2 ek vaj
Kakukkfű
Só, bors
A hagymát és a fokhagymát megfuttattam az olvasztott vajon, majd beledobtam az apróra vágott krumplikat. Felöntöttem a tejjel és a húslevessel, majd beleraktam a borsot és a kakukkfüvet. Kis lángon forraltam addig, amíg a krumpli puha nem lett. Közben egy teflon edényben megpirítottam a fenyőmagokat (...meg egy picikét a kezemet is...). Amikor megfőtt a krumpli, belekevertem a parmezánt és a fenyőmagokat és megsóztam. Eredetileg botmixerrel kell ezek után nekiesni, de mivel nekem olyanom nincs maradt a sima habverő. Szerintem így jobb is lett, mert nem őrlődtek fel a fenyőmagok.
Ja, a receptet Domestic Goddessről nyúltam, és csak minimálisat változtattam rajta.
Nagyi-csokitortája
1 bögre cukor
2008. április 27., vasárnap
Zene elpakoláshoz
Jó tini-mérges hangulatod lesz tőle...és nosztalgiázol...a nagy semmin.
Sült zöldségek halloumi-val
És a kaját elkészíteni is nagyon egyszerű volt.
Hozzávalók:
15 dkg halloumi
4 krumpli
3 piros califoniai paprika
1,5 fej vöröshagyma
1 fej lilahagyma
6 gerezd fokhagyma
4 ek olívaolaj
bors
A zöldségeket 2,5 cm-s darabokra kell vágni, a hagymákat pedig nagyobb cikkelyekbe. A fokhagymagerezdeket én negyedeltem, de az eredeti Nigella-recept szerint csak bele kell egyben szórni a tálba. Én ezt azért túlzásnak éreztem. Szóval az összes zöldséget egy tűzálló tálba dobtam, majd ráöntöttem az olajat és kézzel jól összekevertem (erről készült egy fotó is, de nem lett előnyös a kezemről, ezért éltem az öncenzúra eszközével.) Őröltem rá egy kis borsot, majd előmelegített 200 fokos sütőben 45 percig sütöttem. Amikor a krumpli megpuhult és kissé megpirult minden, kiszedtem és ráraktam a vékony szeletekre vágott halloumit. Utána maximális hőfokon 10 percig pirítottam
Újdonság
A másik újdonság pedig a Halloumi sajt. Erről korábban nem is hallottam, csak múltkor láttam Nigella műsorában és a korábban már említett Nigella Falatozója című szakácskönyvben. És a legjobb az egészben, ha már ez egy ilyen pozitív hangvételű bejegyzés lett, hogy a Halloumi-t nem spéci sajtboltban, hanem mezei CBA-ban vettem. Nem egy olcsó termék, de nem is vészesen drága.
Azt hiszem a ma esti menü halloumis sült zöldségek lesznek. Amúgyis mindig jókedvre derítenek a sült zöldségek. Pláne ha sajt is lesz rajta. Szóval az újdonság téma hamarosan folytatódik.
Quiche lorraine
De visszatérve a gasztronómiához a Quiche Lorraine egy francia recept, csupa, csupa finomsággal. És most lássuk mi is volt benne:
Hozzávalók:
Omlós tésztához:
20 dkg liszt
10 dkg vaj
1 tojás
1 csipet só
1 ek ecet
1 felvert tojás a kenéshez
Töltelékhez:
20 dkg szalonna
2,5 dl tejszín
3 tojás
10dkg reszelt ementáli sajt
Szerecsendió
Só, bors
+ szárazbab nehezéknek (igen ez először nekem is nagyon furcsán hangzott, de ahogy leírom a receptet minden meg fog majd világosodni.
Először elkészítettem a tésztát, majd pihenni hagytam a hűtőben. A quiche-formát jól kivajaztam és vékonyan belenyomorgattam a tésztát. Sütőpapírt tettem rá, majd erre nehezéknek a szárazbabot. Sütöttem 25 percig, majd leszedtem róla a papírt és a babokat. (A babok kicsit felidegesítettek, gonoszak voltak, mert a kis agyamban nem gondoltam őket forrónak. Nagy hiba. Amikor kiemeltem a papírral együtt majdnem leégett a kezem, aminek következtében az egészet elhajítottam. Ezután a szétszóródott babokat kergettem a konyhában...jó kis móka volt)
Megkenegettem a félig sült tésztát a felvert tojással, majd vissza a sütőbe 7 percig.Közben elkészítettem a tölteléket. A pici csíkokra vágott szalonnát megpirítottam majd a zsírt leitattam papírral. A 3 tojást felvertem, beleöntöttem a tejszínt és fűszereztem a sóval, borssal, és a szerecsendióval. Amikor megsült a tészta, belepakoltam a szalonnát, a sajtot és ráöntöttem ezt a tojásos-tejszínes cuccot
Utána vissza a sütőbe még kb 40 percig és tökéletes.
Gombás sültcsirke, avagy haladás a teljes elkurvulás irányába
Hozzávalók:
Összevágott csirkemell
¼ Knorr Borsos Mustáros páckeverék
4 ek olivaolaj
Az olajban feloldani a pácot, összekeverni, ráönteni a husira, majd összekeverni. Állni hagyni egy időre. Majd sütni. Kb 45 percet 180 fokos előmelegített sütőben.
De mi az igazi elkurvulás??? Igen, eldobható, alumínium tepsit használtam...mert így a mosogatás 4 percét is megspóroltam...nem lesz ennek a folyamatnak jó vége...:)
2008. április 23., szerda
Parmezános csirke
Szóval:
Hozzávalók:
Csirkemell
5 dkg parmezán sajt
Zsemlemorzsa
Vaj
Pirospaprika
Oregano
Só, bors
Kis víz
A csirkemellet szép vékony szeletekre vágom és még ki is klopfolom egy kicsit. (Klopfolás előnyeiről lásd. Korábbi bejegyzésemet) A sajtot, zsemlemorzsát és a fűszereket egy tányérban összekeverem. Ebben a porban megforgatom a husit, majd lefektetem egy szép tűzálló tálba. A maradék keveréket rászórom. Kis vajdarabkákat helyezek el a tetejére, és meglocsolom a kevés vízzel. A sütőt előmelegítem 180 fokra, majd először fólia alatt sütöm 35 percig, majd ha már puha a husi, akkor további 10 percig pirítom.
A jó benne, hogy frissen és hidegen is nagyon finom étel, és kicsit különlegesebb, mint a szokásos sültcsirke.
Meisseni túrótorta
6 tojás
25 dkg vaj
25 dkg cukor
1 tk citrom reszelt héja
4 cl citromlé
1 kg túró
10 dkg búzadara
1 ek étkezési keményítő
1 csipet só
4 dkg porcukor
Jótanács:
Egy kicsit macerás a süti elkészítése, de nagyon-nagyon finom. DE!!! jótanács: a túrótortára meginni egy viszonylag nagyobb mennyiségű rumot nem annyira jó ötlet…még akkor sem, ha sokat táncolsz hozzá.
Elkészítés:
A tojásokat szétválasztottam, majd a sárgájával összekevertem a szobahőmérsékletű vajat és 15dkg cukrot, meg a citromhéjat és a citromlevet. Utána kemény habbá vertem a tojásfehérjét és a maradék cukrot. A túrót, darát és a keményítőt egy nagy tálban összedolgoztam, majd hozzáadtam a vajas masszát. Utána hozzákevertem óvatosan a tojáshabot. Ezt nagyon szép laza mozdulatokkal kell csinálni, ezért érdemes közben kellemes zenét hallgatni. Ajánlom hozzá ezt a számot, amit a napokban fedeztem fel.
Egy 28 cm-es kapcsos tortaformát alaposan kivajaztam, majd szépen belelapátoltam a tésztát.
Sütni először fél órát sütöttem 180 fokon, majd még kb 45 percig 160 fokon.
Miután a torta egészen kihűlt, megszórtam porcukorra és lehet tálalni.
A családnak és barátoknak nagyon ízlett, de nem tudom gyakran fogok-e ilyet sütni, mert nagyon sokat kell mosogatni. De azért megéri.
Egyszer már sütöttem túrótortát. Sztem kb. 5 éves lehettem és papám születésnapjára készült egy olyan recept alapján, amit egy főzős társasjátékban találtam. Na az iszonyatosan rossz lett, amikor felvágtuk a belseje kifolyt és rettenetes íze volt. Szóval most egy kicsit aggódva kezdtem ehhez a sütihez. De most revidiáltam álláspontomat a túrótortákkal kapcsolatban…nagyon ügyesen készítem őket:)
Falatkák, avagy a mirelit levelestészta az új legjobb barátod
Na lelkizést félretéve (jó lenne nem agyalni egy ideig) jöjjenek a receptek:
Husis háromszögek- a klasszikus
Hozzávalók:
Leveles tészta
3 virsli
2ej tejföl
Só, bors
Felvert tojás a kenéshez
Először elkészítettem a tölteléket.
A töltelék igazán egyszerű. A virsliket összetrancsírozodtam egy villával, jó alaposan. Ez alapvetően szerintem elég jó móka volt, ritmusra csináltam, közben ezt a rég elfelejtett kilencvenes évek klasszikusát hallgattam. Ehhez a péphez kevertem a tejfölt és a sok sót és borsot. Jó alaposan kell fűszerezni, mert a leveles tészta elég ízetlen úgy önmagában.
A következő lépésben kb 8X8 cm-s négyzetekre vágtam a leveles tésztát. (Tarhunta, külön Neked hangsúlyoznám, a kb. szót, nem kell elkezdened vonalzóval méregetni...:))
A kis négyzetek közepére pakolok kb. 1 kávéskanál tölteléket, majd a négyzeteket pici, cuki háromszögekké hajtogatom. A széleket alaposan meg kell nyomorgatni, mert különben szétnyílik és kifolyik belőle a töltelék. És az égett tejfölnél jobban semmit sem utálok jobban tepsiről vakargatni.
Sütés előtt szépen megkenem a tetejét felvert tojással és mehet az előmelegített 200 fokos sütőbe 10-15 percre.
Fincsi-fincsi bulikaja- jól felszívja az alkoholt és még finom is.
Piros pestós négyzetek
Hozzávalók:
Leveles tészta
Piros pestó
Parmezán sajt
Felvert tojás a kenéshez
Úgy jutott eszembe ez a falatka, hogy belenéztem a hűtőbe, és láttam van otthon piros pestó. Ritkán szoktam venni, mert nagyon drága, nincs belőle olcsó Spar-os verzió, mint a bazsalikos pestóból. De múltkor nagyon megkívántam, és aranyáron beruháztam. Ettem belőle egyszer, és megmaradt. És ahhoz drága, hogy ott álljon, romoljon, penészedjen...ugye milyen étvágygerjesztő a blogom olvasása????
Szóval 8X8-as négyzeteket vágok a tésztából, közepére kenek egy kevés pestót, majd megszórom parmezán sajttal. A pestó önmagában annyira sós, hogy nem kell külön sózni. Az összehajtogatás esztétikai szempontok miatt bonyolultabb, mint a húsos háromszögeknél láthattátok. Mind a négy sarkát behajtottam, úgy hogy egy kisebb négyzet keletkezzen. A sajt olvadása miatt itt is alaposan meg kell nyomorgatni a széleket. Utána tojás a tetejére, majd a 200 fokos sütőbe 10-15 percre. Én melegváltásban készítettem ezeket, jó volt látni ahogy megsült az egyik, rögtön jöhetett az újabb adag:)
Juhtúrós négyzetek
Leveles tészta
Juhtúró
1 vékony szeletekre vágott lilahagyma
Felvert tojás a kenéshez
A leveles tésztát megint felvágtam. A közepére egy kupac juhtúrót pakoltam, a tetejére pár szép vékony szelet lilahagymát rendeztem el, úgy hogy kifejezetten esztétikus legyen. Majd az előbb bemutatott négyzetes módon összehajtogattam. A végén bekentem a tetejét a tojással és sütőbe. Amikor sült ennek volt a legfinomabb illata, és a husis háromszögek népszerűsége ellenére nekem magasan ez ízlett a leginkább.
2008. április 18., péntek
Betegség alatt megspórolt pénzből szerzett könyvek
Mégpedig az, hogy a megspórolt pénzt elverheti könyvekre. Mivel ennyira rákattantam a főzésre, gondoltam szadizom magam egy kicsit és szakácskönyveket vettem.
Beszereztem Nigella-tól két könyvet is, a Nigella Falatozójától nem vagyok annyira lenyűgözve, de a Hogyan váljunk házi istennőkké szuper. Megtekinthető itt és itt. Annyira szép és annyi zseniális sütirecept van benne, hogy egyszer majd biztosan én leszek a világ legjobb sütijeit sütő nagymamája.
Vettem még egy másik könyvet is Tésztában sült finomságok-at (látható: itt), amiben nagyon jó omlóstésztás receptek vannak és ami a legjobb, hogy használhatom a régóta vágyott quiche-sütőformámat, amit extraszuperleárazáson sikerült az Ikeában beszereznem. Menő dolog ha az ember végre normálisan keres:) és persze ha nem eszik
Csirkesaláta
Hozzávalók:
sültcsirkemell
3 alma
3 csemegeuborka
2dl tejföl
majonéz (én keveset használok, mert nagyon erős az íze...tudom, hülye vagyok)
só, bors
Mindent össze kell vágni, cuki pici darabokra, majd egy tálbadobni, ráönteni a majonézes tejfölt, megsózni, borsozni és összekeverni. Szupi egyszerű. Bár a folyamatot el lehet húzni, ha közben repeaten ezt a számot hallgatod. Éljen Eddie Vedder és pont.
2008. április 15., kedd
Sajtos husi
csirkemell (lehet karaj is, de én így jobban szeretem)
2dl tejföl
reszelt sajt
só
bors
pirospaprika
Most, h ettem először fűszereket, gondoltam, valami alapkajával kezdek. És a hétvégén sok alkohol-elmaradást kellett bepótolnom, így nem nagyon volt erőm mást főzni...
Szóval a csirkét szép lapos szeletekbe vágjuk, kicsit kloppfoljuk, mert közben lehet embereket a husi helyére képzelni, akik megérdemlik ezt.
Sózzuk, borsozzuk, majd lefektetjük egy tepsibe. Rákenjük a tejfölt, megszórjuk pirospaprikával. Rátesszük a reszelt sajtot (sok sajttal sokkal finomabb) majd alufóiával letakarjuk és 180 fokon 35 percig sütjük. Ha megpuhult kidobjuk a fóliát és megpirítjuk a tetejét.
Szuper...és közben lehet filmet nézni:)